zinya çiçeği
Genel

Zinya Çiçeği Bakımı ve Anlamı

Zinya çiçeğinin bakımını ve anlamını hiç merak ettiyseniz, doğru yere geldiniz. Bitkilerinize nasıl bakacağınızı öğrenin ve her bir çiçek renginin anlamını öğrenin. Ayrıca, en güzel görüntüler için bitkinizi ne zaman çiçek açacağınızı da öğreneceksiniz. Çiçeğin nereden satın alınacağından güzelliğinin tadını çıkarmak için neler yapabileceğinize kadar çiçekle ilgili tüm gerçekleri öğrenin.

Zinya çiçeği özellikleri

Zinya çiçekleri ve bitki bakımı hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Tam güneş ışığında en iyi şekilde büyür ve düşük sıcaklıkları tolere eder, ancak dondan kurtulamaz. Onları güneşli bir yere dikin ve ilkbahar ve yaz boyunca çiçek açacaklar. Düzenli sulama ve gübreye ihtiyaç duyarlar ve ekim ayına kadar çiçek açarlar. Bitkiler yıllık olarak yetiştirilebilir ve çiçekleri kelebekleri ve sinek kuşlarını çeker

Zinyanın yaprakları yenilebilir, ancak herhangi bir tat veya tıbbi değerden yoksundurlar. Pek çok insan, süslemek için zinnia bitkilerinden taç yaprakları toplamayı sever. Çiçekler ayrıca çocuklar ve evcil hayvanlar için toksik değildir ve çok çeşitli tozlayıcıları çeker. Çiçeklerin kendi doğal çeşitlerinde de özel bir anlamı vardır ve taç yaprakları neşeyi, zenginliği, dostluğu ve erkeklik duygusunu temsil eder.

zinya çiçeği
zinya çiçeği özellikleri

Zinya bakımı

Birkaç farklı zinnia çiçeği türü yetiştirildi, bu da onları büyütmeyi kolaylaştırdı. Başlangıçta yirmi farklı çeşittiler, ancak 18. yüzyıldan beri bu çiçekler çok sayıda çeşit oluşturmak için melezlendi. Genellikle tohumdan ekildiğinde en iyi şekilde büyürler. Zengin, iyi drene edilmiş topraklarda gelişirler ve kendilerini yeniden tohumlarlar. Dayanıklı bitkilerdir ve birden fazla renkte büyüyebilirler. Aşağıda, en yaygın renklerden bazıları ve zinnia’larınıza nasıl bakacağınız listelenmiştir.

Yaygın popülaritesine rağmen, zinnia çiçeğinin adı çok ilginç bir tarihe sahiptir. Bu çiçek bir zamanlar çekici olmayan ve çirkin olarak kabul edildi ve Meksika’daki İspanyollar tarafından “mal de ojos” adı verildi. Çiçeğin 19. yüzyıla kadar bir süs bitkisi olarak bilinmemesine karşın, ortak adı olan “Bahçe Külkedisi”, çiçeğin çirkin, donuk bir göz ağrısından zarif ve göz kamaştırıcı bir çiçeğe dönüştüğüne işaret ediyor.

Zinya çiçeği anlamı

Zinya çiçeklerinin önemi iyi bilinmektedir. Bu çiçek yaygın olarak kesme çiçek olarak kullanılsa da sembolik bir anlamı vardır. Mutluluğu, dostluğu, dayanıklılığı ve kalıcı sevgiyi sembolize ederler. Bunlara ek olarak, genellikle kalplerindeki duyguları ifade etmek için sevilen birinin mezarına yatırılırlar. Ölen bir sevdiğinize çiçek vermek istiyorsanız, sarı bir çeşit göndermeyi düşünün.

Aztekler, zinnia bitkisine “göz yoran” anlamına gelen mal de ojos adını verdiler. Basit bir bitki olmasına rağmen sembolik bir anlamı vardır ve kökenini hatırlamak önemlidir. Çiçeğe adını ilk kez 1700’lerde keşfeden Alman botanik profesörü Johann Gottfried Zinn’den almıştır. Onun keşfinden sonra, Avrupa’ya yayıldı ve geniş çapta popüler oldu ve bugün dünya çapında bahçıvanların tercih ettiği bir bitkidir.

zinya çiçeği
zinya çiçeği

Zinya renkleri

Zinya çiçeğinin arkasındaki anlam çeşitlidir. Bu yıllık, dostluğu ve yeni başarıları kutlamak için kullanılsa da, aynı zamanda uzun bir sembolik anlam geçmişine sahiptir. Örneğin Victorialılar, mesajları iletmek için zinyaları kullandılar. Bu nedenle çiçek tutkunları için zinnia bakımı ve anlamı önemlidir. Aşağıda bazı yaygın çiçekler ve anlamları listelenmiştir. Anlamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Bir zinnia çiçeği yaklaşık 3 inç genişliğindedir ve yaklaşık 2 fit boyunda büyür. Canlı macenta-pembe bir renkle başlar, ancak koyu bir yakut kırmızısına kadar yaşlanır. Çiçek, bahçıvanlar arasında favoridir ve büyümek için mükemmel bir bitkidir. Çiçek kuruduktan sonra tohum başı bitkiden ayrılır. Tohum başı lezzetli bir yenilebilir muameledir ve taç yaprakları narin bir şeftali tadı içerir.

Zinya tekrar açar mı?

Cevap Evet. Bu çok yıllık çiçek tohum üretir. Tohumlar küçüktür ve ışın çiçeği olarak sınıflandırılır. Harcanan çiçek başından ayrılmaları kolaydır. Tohumlar olgunlaştığında minik ok uçlarına benzerler. Sonbaharda yere düşer ve çimlenirler. Onları gelecek yıl için saklayabilirsiniz. Tohumları toplamak için, harcanan çiçek başını bir kağıt parçasına vurmanız yeterlidir.

Zinnia bitkilerinizin tohumlarını hasat edebilirsiniz. Tohumlar uygun bir besin kaynağıdır. Hasat edildikten sonra, yeni bir çiçek mahsulü üretecekler. Ancak bitkinin çiçekleri her yıl açmaz. İlkbaharda yeni bitkiler yetiştirmek için tohumları saklayabilirsiniz. Zinnias dikmek için en iyi zaman Mayıs veya Haziran başıdır. Gecelerin dışarıda oturmak ve çiçeklenmenin tadını çıkarmak için yeterince sıcak olduğundan emin olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.