Genel

Başlamadan Önce SEO Analiz ve Site içi SEO Yapmanın Önemi

SEO analiz yapmak isteyenler için analiz yapmanın öneminden ve başarıya ulaşmaları için Site içi SEO’nun ne kadar yararlı olduğundan bahsediyoruz.

Web sitenizi geliştirmek için sayfa içi SEO tekniklerini uygulamak için yardıma ihtiyacınız varsa, yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Site içi SEO nedir?

Web sitelerin sıralamalarda yer alması için bir rapora ihtiyaç duyarsınız. Bu raporun adı da SEO analiz raporudur. Sitenizin neden yükselmediğini ve içerisinde yer alan hataların ulaşımı ancak bu rapor ile ortaya çıkabilir. SEO Analizi yapmadan sıralama almaya çalışsanız da boşa kürek çekmiş olursunuz. Çünkü bir okun hedefi vurabilmesi için doğru yolda olması gerekir. Bu doğru yolu karanlık bir yolda ilerleyerek bulmanız da imkansızdır. Bu nedenle SEO analizi sizin için aydınlık kaynağıdır, diyebiliriz.

Google ile iyi geçinmek web site sahipleri için çok önemlidir. Çünkü en büyük arama motoru olan GOOGLE’da sitenizi büyütmek ve geliştirmek hiç kolay değildir. Bunu başardığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Ancak yapılan en büyük hatalardan biri olan sitenin sıralamada bir konum almasından sonra site ile ilgilenmeyi bırakmaktır. Düzenli olarak yapılan güncellemeler ile sitenizin birden çöküşe geçebileceğini her zaman bilmeniz gerekir.

SEO yaparken doğru yöntemler kullanmak arama motoru dostu olmanıza destek verecektir. Bu stratejiyi kullanarak web sitenizi tanıtabilir ve üst sıralarda yer almasını da kolayca sağlayabilirsiniz. Sitenize trafik çekmek için kullanılacak yöntemleri planlamak gerekir.

SEO uygulaması, arama motorlarının sitenizi kolayca taramasına ve içeriğinizi dizine eklemesine izin vermek için sitenizdeki öğeleri özelleştirmeyi gerektirir. Site İçi SEO kullandığınızda, bir sayfanın hem içeriğini hem de HTML kaynak kodunu optimize etmiş olursunuz.

Site içi SEO’nun en önemli faktörlerinden biri alaka düzeyi ve yazının özgün olmasıdır. İçeriğinizin kullanıcının sorgusuyla ve aramanın arkasındaki niyetle (kullanıcının arama amacı olarak da bilinir) ne kadar alakalı olduğunu kendinize sormanız gerekir. Hedef kitlenizi anlarsanız, bu aramaları uygun şekilde yanıtlamanıza yardımcı olacak içerikler oluşturabilir, böylece arama sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Site içi SEO Bir seo kampanyasının en önemli aşamasıdır. Hastalıkları çözülmemiş iç sayfalarda yükselmek çoğu zaman çok zordur. Başarılı yapılmış bir İç SEO Çalışması uzun süre solmadan kalacak gül gibidir.

Site içi SEO neden önemlidir?

Site İçi SEO, SEO yapmanın çok önemli bir parçasıdır çünkü arama motorlarının sayfanızdaki içeriği yorumlamasına destek olur. Arama motorları sitenizi tarayamazlarsa, bilgilerinizi dizine ekleyemezler. SEO yöntemleri Site İçi yaparsanız, arama motorları bir insanın sitenizi ziyaret ederse ne göreceğini kolayca anlayabilir.

Sayfalarınızı dizine eklemek, arama motorlarının hedef kitlenize en iyi içeriği sunmasına yardımcı olur. Arama motorları sayfanızda ne olduğunu öğrendiğinde, içeriğinizi en alakalı aramalarda görünecek şekilde kolayca dizine ekleyebilir.

Site İçi ve Site Dışı SEO arasındaki Fark Nedir?

Site içi SEO‘yu araştırdığınızda, site dışı SEO terimiyle karşılaşacaksınız. Peki, bu iki strateji arasındaki fark nedir?

Site İçi SEO: Sıralamayı iyileştirmek için web sitenizde yapabileceğiniz değişikliklere odaklanır.

Site Dışı SEO: Web sitenizin sıralamasını etkileyen dış faktörlere odaklanır.

Site İçi SEO ile web sitenizin kontrol edebileceğiniz yönlerine odaklanırsınız. Bunlar aşağıdaki gibi faktörlerdir:

anahtar kelime seçimi

Web sitenizin yüklenme süresini hızlandırın

Sayfa başlıklarının optimizasyonu

Bunlar, SEO sıralamanızı iyileştirmek için kendi başınıza yapabileceğiniz ince ayarlardır.

Site Dışı SEO, kontrol edemediğiniz ancak web sitenizin sıralamasını etkileyebilecek dış faktörlere odaklanır. Bu faktörler şunları içerir:

  • Diğer yetkili web sitelerinden web sitenize bağlantılar
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • İncelemelerin yönetimi

Bu faktörleri doğrudan kontrol edemeseniz de, web sitenizi etkileme gücüne sahiptirler ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirebilirler.

Web sitenizi geliştirmenin kontrolünün sizde olmasını istiyorsanız, Site İçi SEO faktörlerine odaklanmalısınız. Bunlarla, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirebilir ve işletmeniz için daha fazla trafik oluşturabilirsiniz.

SEO Faktörü İçin İÇERİĞİN önemi

Artık site içi SEO’nun önemini anladığınıza göre, önemli bir konu olan içeriğin öneminden bahsedelim. Detaylara dikkat ederek içerikleri optimize edebilirsiniz.

  • Kullanıcıları sitenizde tutmak için değerli, derinlemesine içerik oluşturun

Herhangi bir Site İçi SEO rehberi, içeriğin SEO başarısı için kritik bir bileşen olduğunu size söyleyecektir. İçerik, sitenize trafik çeker, insanları sitenizle etkileşime geçirir ve onları sitede tutar. İçerik pazarlamasına yatırım yapmazsanız, SEO ile sahip olduğunuz fırsatlardan en iyi şekilde yararlanamazsınız.

İçerik, bloglar ve e-kitaplar dahil olmak üzere birçok biçimde gelir. Kullanıcıları sitenize çekmek için sektörünüzle ilgili birden fazla konuyu ele alabilirsiniz.

İçerik oluşturduğunuzda, derinlere inmeniz ve kitlenize değerli bilgiler sağlamanız gerekir. İnce, bilgi vermeyen içerik sayfalarının günleri geride kaldı. Sayfanıza alakalı potansiyel müşteriler çekmek istiyorsanız, değerli, bilgilendirici ve hedef kitleniz için tamamen sürükleyici içerik oluşturmanız gerekir.

İçerik oluştururken ve paylaşırken, kullanıcı dostu olduğundan emin olun. Hedef kitleniz içeriğinizi kolayca okuyabilmeli ve anlayabilmelidir. Kitleniz anlamıyorsa veya okuyamıyorsa içerik oluşturmanın bir anlamı yoktur.

  • İçeriğiniz açık ve anlaşılır olmalıdır.

Madde işaretli ve numaralı listeler kullanarak ve metni bölümlere ayırarak içeriğinizi daha kolay sindirilebilir hale getirebilirsiniz.

İçeriğinizi yazarken, konunun yüzeyini çizmeyin. Derinlere inmek ve hedef kitlenize kaliteli bilgiler sağlamak istiyorsunuz. Daha derinlemesine ve ilgi çekici içerik oluşturduğunuzda, hedef kitleniz sitenizde daha uzun süre kalır.

Kullanıcıların arama amacına uygun derinlemesine içerik oluşturduğunuzda, sitenize daha fazla ziyaretçi çekecek ve sitede geçirilen süreyi artıracaksınız. Bu işlemlerin her ikisi de Google’a sayfanızın alakalı olduğuna dair olumlu bir sinyal göndererek Google’ın sıralamanızı yükseltmesine neden olur. Bu, SEO sıralamanızı iyileştirmek için harika bir Site İçi SEO uygulamasıdır.

Arama motoru optimizasyonunun insani yönüne gelince, işletmeniz için daha alakalı ziyaretçilerin önünde görüneceksiniz. Arama sorgularıyla eşleşen alakalı içeriğinizi görürler. Bu nedenle, Site İçi SEO, daha alakalı potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Kapsamında yarışan katılımcıların bu faktörleri dikkate almasını öneririz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.