BEYAZ ORKİDELER
Genel Hediye fikirleri

Orkide hediye etmek ve orkide bakımı ipuçları nelerdir?

Orkide hediye etmek hem moda hem de alan kişiyi sevindiren bir eylem. Orkide hediye aldıysanız bakımı hakkında bilgi sahip olmak istersiniz diye düşünerek sizlere yardımcı olmak için buradayım. Öncelikle ne tür bir orkide türü hediye aldığınızı öğrenmelisiniz. Ya da hediye etmek istiyorsanız türleri öğrenmeniz de fayda var. Orkide siparişi vermek için online çiçekçilere göz atmayı unutmayın.

Orkide Almadan Önce Türleri Hakkında Bilgi Alın

Güve Orkide ( Phalaenopsis )

Güve orkideleri veya Phalaenopsis , bahçe merkezlerinde ve süpermarketlerde yaygın olarak bulunur. Geniş bir renk yelpazesine sahiptirler ve büyümeleri kolaydır. Gelişmek için parlak, filtrelenmiş ışığa sahip bir noktada kompost yerine özel bir kabuk ortamında büyütün. Nemi severler – en iyi sonuçlar için hafif, nemli bir mutfakta veya banyoda büyürler.

orkide hediyesi
orkide hediyeleri

Dendrobium Orkide

Dendrobiumlar , güve orkidelerinden daha soğuk yetiştirme koşulları ve daha az nemli bir ortam gerektirir. Sonbaharda sulamayı azaltın ve bitkileri ilkbahara kadar serin ve kuru kalabilecekleri parlak bir pencere veya sundurmaya taşıyın. Daha sonra sıcaklıklar tekrar yükselmeye başladığında sulamayı artırın ve iç mekana getirin.

Cymbidium Orkide

Cymbidium orkidelerinin büyümesi kolaydır. Bir dizi renkteki güzel çiçekleri, kışın sonundan ilkbaharın başlarına kadar görünür. Cymbidiumlar soğuk yetiştirme koşullarını tercih eder. İyi çiçek açmaları için yaz ortasından geçe kadar gündüz ve gece arasında belirgin bir sıcaklık düşüşüne ihtiyaçları vardır.

Cattleya Orkide

Cattleyas, sonbaharda veya ilkbaharda ortaya çıkabilen, 20 cm’ye kadar ulaşan parlak, gösterişli çiçeklere sahiptir. Bitkiler, tepesinde bir veya iki etli yaprak bulunan ‘sahte ampuller’ üretirler. Geceleri 13 ° C’nin (55 ° F) altına düşmemesi için 18-20 ° C (64-68 ° F) civarında bir sıcaklığı severler.

Ascocenda Orkide

Ascocendas , bir Vanda orkide ve bir Ascocentrum arasındaki çaprazlamanın sonucudur. Vanda’nın büyük çiçeklerini ve Ascocentrum’un kompakt büyümesini birleştiriyorlar. Parlak renkli çiçekler yılda üç kez görünebilir. Kışın sıcaklığın ve bol nemin tadını çıkarırlar.

Vanda Orkide

Vandalar, genellikle ilkbahar ve sonbahar arasında büyük, güzel çiçekler üretir. Tropik iklimlerden geliyorlar, bu yüzden yüksek sıcaklıkları ve yüksek nemi seviyorlar. Genellikle çıtalı sepetlerde veya cam vazolarda, çok az veya hiç saksı ortamı olmadan yetiştirilirler. Diğer orkidelerin çoğunun aksine, güneşli bir noktadan hoşlanırlar.

Cypripedium Orkide

Bayan terliği olarak da bilinen cypripedium’ların kocaman bir çiçek kesesi (aslında kaynaşmış çiçek yaprakları) ve uzun, genellikle bükülen çanak yaprakları vardır. İyi çok amaçlı kompostta yetiştirmek kolaydır. Çiçeklenme mevsiminde onlara bol su verin. Birçok tür dayanıklıdır ve dışarıda yetiştirilebilir.

Odontoglossum Orkide

Çiçeklerdeki karmaşık damarlar ve lekeler, Odontoglossum’un genellikle ‘kelebek’ orkide olarak adlandırıldığı anlamına gelir. Çoğu orkidenin aksine, kuzeye bakan pencere pervazları gibi düşük ışık seviyelerinde başarılı olurlar. And Dağları’ndan geliyorlar ve serin, temiz, havadar koşulları seviyorlar.

Cambria Orkide

Cambria orkidelerine daha kesin olarak Odontoglossum, Miltonia ve Cochlioda orkidelerinin bir melezi olan Vuylstekeara denir. Bahçe merkezlerinde ve süpermarketlerde yaygın olarak bulunurlar. Odonoglossum’a benzer koşulları severler ancak geniş bir sıcaklık aralığını tolere edeceklerdir.

BEYAZ ORKİDELER
ORKİDELER HAKKINDA

Orkide İçin İpuçları

Birçok bitki ve hayvanın aksine, orkideler iki farklı türden ve aynı zamanda ilgili cinsler arasında melezler üretebilir.

Çoğu orkide her yıl çiçek açar, ancak iyi bakılırsa daha sık çiçek açabilirler.

Orkideler genellikle altı ile 10 hafta boyunca çiçek açarlar.

Pek çok orkide, saksıyı yeniden saklamakla kötü bir şekilde ilgilenir ve genellikle rahatsız edildikten sonra en az bir yıl boyunca çiçek açmaz.

Pek çok orkide varyasyonu var olsa da, iki taraflı simetri, oldukça değiştirilmiş yapraklar ve son derece küçük tohumlar gibi ortak noktaları paylaşırlar.

Renkli ve canlı lilyum aranjmanları, erkeğe çiçek alırken ilk tercih edilen çiçek seçeneğidir. ... Erkekleri zarifliği ile etkileyecek bir diğer çiçek alternatifi de orkide!
Güve Orkide ( Phalaenopsis ), Dendrobium Orkide, Cymbidium Orkide, Cattleya Orkide, Ascocenda Orkide, Vanda Orkide, Cypripedium Orkide, Odontoglossum Orkide, Cambria Orkide
Orkide çiçeği asaletin ve özenin simgesidir. Bu tropikal iklim sever çiçeklerin küçük yaprakları ve uzun gövdeleri vardır. Orkide çiçeklerinin ince uzun gövdeleri narin oldukları hissini uyandırsa da fazlasıyla dayanıklı uzun ömürlü bitkilerdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.