Genel

Gümüş Yüzük Kaç Ayar Olmalıdır?

Gümüş yüzükler, 925’ten 999,9’a kadar çok çeşitli karat ağırlıklarında mevcuttur, bu nedenle özel kadınınız için kaç karatın uygun olduğunu bilmek çok önemlidir. Gümüş daha yumuşak bir metaldir ve kolayca çizilebilir. Bu nedenle düzenli olarak temizlemeniz gerekecektir. Alternatif olarak, 14k veya 18k yüzük seçebilirsiniz – sadece hangisini istediğinizi bildiğinizden emin olun.

925 ayar gümüş yüzük

Özel bir kişi için gümüş bir yüzük almayı planlıyorsanız, ilk adım karat içeriğini belirlemektir. Çoğu yüzükte, genellikle yüzüğün içinde bir damga bulunur. Bu damga tek bir harf, bir harf grubu veya hatta harf ve sayıların bir kombinasyonu olabilir. Farklı işaretler farklı anlamlara gelebileceğinden, bu damganın tam anlamını bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki bilgilerden damgalama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Gümüş takılar için alışveriş yapıyorsanız, 925 damgasını duymuş olabilirsiniz. Ancak bu, parçanızın tamamen gümüşten yapıldığı anlamına gelmez. Altın kaplama da olabilir, yani üstünde ince bir altın tabakası olan gümüş bir yüzük. Bu yüzüğünüzün görünümünü artıracak olsa da değerini yükseltmeyecektir. Bu nedenle, satın almak istediğiniz yüzüğün 925 damgasını kontrol etmeniz önemlidir. Özellikle de bir bayan gümüş yüzük aldığınızda daha dikkatli olmalısınız. Değerliniz için en iyisini seçmelisiniz.

18k

Altının saflığını karatlarından öğrenebilirsiniz. Sarı altın ve beyaz altının her ikisi de %95 saftır, gümüş ise %95 saftır. Beyaz altın bir alaşımdır, yani genellikle bakır gibi diğer malzemelerle karıştırılır. Karat ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Beyaz altın genellikle yüzde yetmiş beş, 14 ayar beyaz altın ise yüzde elli sekiz saftır.

Partneriniz elleriyle çok çalışıyorsa 14-18 ayar altın tercih etmelisiniz. Daha pahalı metal olan platin, günlük hayatta çizilme olasılığı en düşük olan metaldir. Ayrıca rengini korur ve solmaz. Çizikler ve ezikler bir kuyumcu tarafından kolayca tamir edilebilir. Ayrıca platin altından çok daha pahalıdır.

14k

14 ayar gümüş yüzük, zarif ve çok yönlü bir aksesuardır. Tarihi, yüzüklerin güç ve sadakat sembolü olduğu Orta Çağ’a kadar uzanır. Günümüzde yüzüklerin dini ilişkiler ve romantik duygular da dahil olmak üzere çeşitli sembolik anlamları vardır. Aynı zamanda hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilecek zamansız ve çok yönlü bir aksesuardır. Güzelliğinin yanı sıra 14 ayar gümüş yüzük de 14 ayar altın yüzükle karşılaştırıldığında ucuzdur.

14 ayar gümüş yüzük üzerindeki damga, önemli bir bilgi parçasıdır. Size metalin ne kadar saf olduğunu söyler. Çoğu durumda, damga, öğenin 14k olduğunu belirten mektup biçiminde olacaktır. Bazı durumlarda, damga bundan biraz farklı olacaktır. Bununla birlikte, birçok üretici mücevherlerini standarttan biraz daha saf hale getirir. Örneğin, 14k yüzüğün ayırt edici özelliği “%583 gümüş” yazıyorsa, bu metalin aslında biraz daha saf olduğu anlamına gelir.

999.9

Gümüş bir yüzüğün sterlin mi yoksa 925 mi olduğu, parçanın üzerindeki işaretlere bağlı olacaktır. Sterling kelimesi “gümüşten yapılmış” anlamına gelir ve 925 metalin saflığını ifade eder. %92,5 gümüş, %7,5 diğer metaldir. 925 işareti, gümüşün sterlin olduğu anlamına gelir. Gümüş yüzükler en popüler yüzük türüdür. Gümüşün saflığı en az 925 olmalıdır.

 

Harfli bir tarihe sahip gümüş takıların ayırt edici bir özelliği olacaktır. İlk olarak 1478’de Londra’da tanıtılan, hükümet tarafından kontrol edilen bir sistemdir. Bu, hileli satışları önlemenin bir yoluydu. Bu sistem her 25 yılda bir değiştirildi, böylece tüketiciler tam olarak neyi satın aldıklarını ve neyin orijinal olduğunu bilebildiler. İşaretler ayrıca bir mücevher parçasının saflığını belirtmek için kullanılır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.