Aslanağzı Çiçeği
Genel

Aslanağzı Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Aslanağzı çiçek bakımı ve anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Yararlı ipuçları ve tavsiyeler için bu makaleyi okuyun. Aslanağzı çiçeğinin bakımı ve anlamı çeşidine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Bu popüler bitkiye nasıl düzgün bakılacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Aslanağzının renkleri ve kokuları da dikkate alınması önemlidir. Aşağıda, bitkilerinizin bakımı için bazı yararlı ipuçları listelenmiştir. Aşağıda Snapdragon için temel bakım adımları listelenmiştir. Bir çiçekçiyi ziyaret ederek Aslanağzı çiçek bakımı ve anlamı hakkında ek bilgi bulabilirsiniz.

Aslanağzı çiçeği özellikleri

Aslanağzı çiçekleri hem bahçıvanlar hem de ev hanımları arasında çok popülerdir. Aslanağzı çiçeği aynı zamanda ejderha bitkisi olarak da bilinir çünkü çiçekleri ejderha kafasına benzer. Bununla birlikte, derin sembolizmleri eğlenceli isimlerinin ötesine geçer. Aslanağzı antik çağlardan beri hediye ve nişan olarak kullanılmıştır ve birçok şeyi sembolize edebilir. Zarafet, aldatma ve hatta gücü temsil etmek için kullanılabilirler. İnsanlar ayrıca onları yalandan korunmak için bir tılsım olarak kullanırlar, bu da çiçek aranjmanlarında popüler bir seçim olmasının nedenlerinden biridir.

Aslanağzı çiçeği
aslanağzı çiçeği özellikleri

 

Aslanağzı yetiştirmek için önce toprağınızın pH seviyesini belirleyin. 6.2 ila 7.0 arasında bir pH’ı tercih ederler. İkinci olarak, haftada yaklaşık bir inç suya ihtiyaçları olduğunu bilmelisiniz. Bitkilerinizin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu ölçmek için bir yağmur ölçer de kullanabilirsiniz. Yaprakları sulamamak için toprak seviyesinde sulamayı unutmayın. Bitkilerinizi çiçeklenmeye başladıklarında gübreleyin.

Aslanağzı bakımı

Ne yaptığınızı bildiğiniz sürece aslanağzı yetiştirmek ve onlara bakmak basittir. Çiçek, çiçekleri etkileyen ve onları daha az çekici hale getiren iki hastalık olan botrytis ve etilene eğilimlidir. Bunu önlemek için, bir anti-etilen maddesi ve bir antimikrobiyal içeren bir çiçek koruyucu kullanın. Bu, özellikle çiçek saplarını sezon ortasında kesmeyi planlıyorsanız önemlidir. Kesim, bitkinin ek gövdeler üretmesini ve mevsimin ilerleyen saatlerinde çiçek açmasını teşvik edecektir.

Aslanağzı en iyi çiçeklenme için iyi güneş ışığına ihtiyaç duyar. Yazın çoğu için tam veya kısmi gölge iyidir. Yazın daha sıcak aylarında bitkilerinizi iyi suladığınızdan emin olun. Sizi sonbaharın ortasında ikinci bir çiçeklenme seansıyla ödüllendirecekler. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, aslanağzı kışın bile çiçek açabilir! Güneşli bir yeriniz yoksa endişelenmeyin – düzgün sularsanız aslanağzı yarı gölgede büyür.

Aslanağzı çiçeği anlamı

Aslanağzı bitkisinin tarihi, antik Yunanistan ve Roma’ya kadar uzanır. Çiçeğin ejderha benzeri şekli için seçildi ve gücü ve esnekliği temsil ediyor. Zor ortamlarda yetiştiği için bir zamanlar sevginin, gücün ve dayanıklılığın sembolü olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda bile insanlar birbirlerini teşvik etmek için onları hediye olarak gönderirdi. Bugün arkadaşlarınıza, ailenize ve hatta sevdiklerinize aslanağzı çiçeği verebilirsiniz!

İster kız arkadaşınız için bir buket dikiyor olun, ister mutfak masanız için bir merkez parçası dikiyor olun, çiçeğin durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Aslanağzıların çiçek açması için serin havaya ihtiyaçları vardır ve onlar aşırı sıcaklık veya kuraklık dönemlerinde ek suya ihtiyaç duyar. Aslanağzılarınızı, ölü deri atarak ve potasyum bazlı bir gübre ile haftalık olarak gübreleyerek sağlıklı tutabilirsiniz. Hasattan sonra aslanağzı serin ve kuru bir yerde iki ila üç gün saklayabilirsiniz.

Aslanağzı renkleri

Aslanağzı çiçeği bakımı ve anlamı söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç şey var. Diğer birçok çiçekten farklı olarak, aslanağzı ağır beslenmeye ihtiyaç duymaz, ancak toprağa organik madde eklemek faydalıdır. Aslanağzılarınızı gübrelemek, çiçekler ilk kez çiçek açtığında özellikle önemlidir. Yaklaşık altı haftada bir genel amaçlı bir sıvı gübre kullanın ve gübrenin köklerine ulaştığından emin olmak için bitkilerinizi iyice suladığınızdan emin olun.

Aslanağzı Çiçeği
Aslanağzı Çiçeği

Roket serisi aslanağzı, genellikle fidanlıklarda satılan bir çeşittir. Sıcak iklimlerde iyi yetişir ve yüksek çiçek sayısı ile bilinir. Tutti Frutti aslanağzı, çizgili çiçekleri olan daha küçük bir çeşittir. Rocket’in yanı sıra Topper serisi ile çok çeşitli renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm çeşitler güzel ve bahçeniz için dikkate değer. Hangi türün yetiştirileceğine karar verdikten sonra, bu göz alıcı çiçeğin tadını çıkarma yolunda ilerlemiş olacaksınız!

Aslanağzı tam güneşi veya gölgeyi sever mi?

Aslanağzı yetiştirmek için tam güneşe ihtiyaçları vardır. İdeal olarak, günde sekiz saat doğrudan güneş almalıdırlar. Ayrıca iyi drene olan ve pH’ı 6,2 ila 7,0 olan toprağa ihtiyaçları vardır. Onları doğrudan toprağa veya kaplara yerleştirin. Daha soğuk mevsimlerde, bitkileri korumak için çam samanları ile örtün. Ayrıca aslanağzı organik madde içeren toprağı tercih ettiğini unutmayın.

Aslanağzı ilk yıl boyunca güneş ışığından korunabilir ve ara sıra çiçek açar, ancak uzun süre güneş ışığına maruz kalmadan sonra renklerini kaybederler. Aslanağzı kısmi gölgede yaşayabilir ancak kök çürümesine ve hastalıklara eğilimlidir. Bunları bol miktarda alana sahip, iyi drene olan bir toprağa ekin. Ancak, aslanağzı çok yüksek sıcaklıklardan hoşlanmaz. Onları tam güneşte büyütmeyi seçerseniz, eşit aralıklarla yerleştirdiğinizden emin olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.